Przejdź do treści

Spotkanie rodziców i nauczycieli  z komisarz Martą Marczak z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KPP Łódź-Wschód.

10 stycznia 2024r. odbyło się spotkanie komisarz Marty Marczak z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KPP Łódź-Wschód z rodzicami i nauczycielami.

Funkcjonariusz policji przeprowadził szkolenie w oparciu o  Ustawę z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Obowiązującym do 31 sierpnia 2022 roku aktem prawnym była Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich, która po 40 latach została uchylona. Z nowej nazwy wynika, że jej celem jest wychowywanie i ochrona nieletnich, a nie tylko karanie za przewinienia.

Prelegentka w  bardzo inspirujący i ciekawy sposób omówiła najważniejsze problemy z którymi borykają się rodzice i nauczyciele, jednocześnie wskazała sposoby radzenia sobie z trudnościami dzieci. Jasny sygnał, który został wysłany do rodziców i nauczycieli  przez prowadzącą spotkanie to fakt, by poza kształtowaniem właściwych postaw społecznych u nieletnich skupili się na pomocy oraz znajdowaniu problemów, będących podstawą pojawianiu się ich zachowań trudnych, czy takich które zmierzają ku demoralizacji.

Funkcjonariusz zwrócił szczególną uwagę na pierwszoplanową rolę rodziców w procesie wychowawczym nieletnich, apelował również, by w sytuacjach trudnych nie bać się prosić o pomoc specjalistów czy wykwalifikowane służby.

Zmiany jakie wprowadza m.in. nowa Ustawa.

W obowiązującej do niedawna u.p.n. widniał zapis dotyczący górnej granicy wiekowej nieletnich na poziomie 18 lat. Nowa ustawa (art. 1 ust. 1 pkt 1) przyniosła zmiany, gdyż wprowadziła także dolną granicę wiekową. Teraz w przypadku nieletnich mających 10 lat możliwe jest wszczęcie postępowania w sprawach o demoralizację.

          Zgodnie z art. 4 ust.4 dyrektorzy w przypadku gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły lub w związku z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki mogą za zgodą rodziców albo opiekuna nieletniego oraz samego nieletniego, jeżeli jest to wystarczające,  zastosować do chłopca lub dziewczynki pouczanie, ostrzeżenie pisemne lub ustne, wykonanie prac porządkowych, przywrócenie stanu poprzedniego oraz przeproszenie pokrzywdzonego.

          Dyrektorzy mają też moc, by nadal stosować postanowienia statutu szkoły dotyczące sankcji w sytuacji, gdy drobne wykroczenie nie wymaga ingerencji sądu. Co więcej, Ustawa wyraźnie zaznacza, że postanowienia te będą postrzegane jako pozytywny aspekt społecznego wychowania, a nie próba ignorowania prawa. W sytuacji jednak gdy nieletni dopuści się przestępstwa ściganego z urzędu, dyrektor musi o tym fakcie niezwłocznie poinformować odpowiednie organy.

          Spotkanie z funkcjonariuszem policji komisarz Martą Marczak spotkało się z bardzo dobrym odbiorem ze strony rodziców, nauczycieli i z pewnością było bardzo pouczające, a głównym przesłaniem płynącym ze spotkania było wzmocnienie poczucia odpowiedzialności rodziny za przygotowanie dzieci do życia w  społeczeństwie, z jednoczesnym wskazaniem jak możemy to zrobić.

Bardzo dziękujemy Pani Marcie Marczak za poświęcony nam czas i obrazowe przedstawienie najważniejszych zagadnień.

pedagog szkolny

Edyta Waprzko

Sprawdź również

Skip to content