Poznaj Polskę – wycieczka do Krakowa

We wtorek i środę 13-14.06.2022r. uczniowie klasy drugiej z Guzewa oraz uczniowie klasy trzeciej z Kalina byli na dwudniowej wycieczce w Krakowie. Dzieci wraz z opiekunami p. Aleksandrą Dudziak i p. Elżbietą Kowalik zwiedziły cztery punkty edukacyjne programu ,,Poznaj Polskę” w zakresie tematycznym kultura i dziedzictwo narodowe do których należały:

• Kopalnia Soli w Wieliczce,
  • Kraków – historyczny zespół miasta,
  • Zamek Królewski na Wawelu,
  • Zamek Ogrodzieniec.

Wszystko było ważne: Smocza Jama, Wzgórze Wawelskie, Dzwon Zygmunta oraz słuchanie hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Dzieci zostały zapoznane ze szlachetną postacią Królowej Jadwigi, która zrobiła wiele dla Akademii Królewskiej. Rozumiała jak ważna jest edukacja. Uczniowie mieli okazję zobaczyć skarbiec na Wawelu i kupić pamiątki w Sukiennicach.

Wieczorem na placu w Wadowicach dzieci odsłuchały ,,Apelu Jasnogórskiego” i ,,Barki”, przy kolorowej fontannie. Będąc w pobliżu domu Jana Pawła II nasi uczniowie nie mogli oprzeć się pokusie, by spróbować papieskich kremówek. Klasy spały w Wadowicach.

Zamek w Ogrodzieńcu zrobił na wszystkich ogromne wrażenie, natomiast Kopalnia Soli w Wieliczce pokazała nasz skarb – sól, efekt ciężkiej pracy górników. Mali turyści z Kalina i Guzewa dotarli do domów zmęczeni ale bardzo zadowoleni, gdyż przeżyli prawdziwą przygodę i wiele się nauczyli.