Wizyta uczniów z Turcji Erasmus +

W dniach 8-12 maja Szkoła Podstawowa w Guzewie miała zaszczyt gościć szkołę turecką – Gaziantep High School. Wizyta miała miejsce w ramach projektu Erasmus+. Szkoła turecka przyjechała do nas na tzw. „Job shadowing” – obserwację pracy. Pięcioro uczniów oraz nauczyciel języka angielskiego Kerem Beyazaslan przyjechali do nas z Gaziantep. Jest to ten region w Turcji, który w ostatnim czasie został nawiedzony strasznym trzęsieniem ziemi.

W ostatnich dniach, nasi zagraniczni przyjaciele zwiedzali szkołę, obserwowali zajęcia prowadzone przez nauczycieli SP w Guzewie i aktywnie uczestniczyli w lekcjach. Zapoznali się z polskim systemem edukacji oraz funkcjonowaniem naszej placówki jak również poznali jej niezwykle interesującą historię. Nie obyło się również od próbowania tradycyjnych polskich potraw.

Goście z Turcji przedstawili naszym uczniom prezentację na temat tureckiej kultury. Odbyli również wiele rozmów z uczniami i nauczycielami. Zostaliśmy poczęstowani przez nich tradycyjnymi tureckimi przysmakami.

Nasi uczniowie odwdzięczyli się im, przygotowując prezentację na temat Polski w języku angielskim. Po wystąpieniu nastąpiło zadawanie pytań. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi w praktyce.

W środę 10 maja nasi goście zostali zapoznani ze zwycięskim projektem Erasmus+ pt. „Mindfulness – stop stressing and start being your best self”. W ramach projektu, pani Katarzyna Ścibor (nauczyciel języka angielskiego) przeprowadziła warsztaty z techniki „Mindfulness”.

Uczniowie klasy 8 pracowali wspólnie z uczniami tureckimi. Zostali zapoznani z terminem „Mindfulness”, z ćwiczeniami oddechowymi oraz relaksacyjnymi, tym samym przekazała im cenną wiedzę, którą zdobyliśmy podczas wyjazdu do Burgos do naszej partnerskiej szkoły Aurelio Gomez Escolar w ramach naszego projektu Erasmus+.

Po warsztatach, nauczyciel Kerem przeprowadził zajęcia z uczniami klasy 8. Wykład nosił tytuł: „Social inclusion and exclusion”.

Kolejne dni upłynęły na wspólnych lekcjach. W piątek 12 maja wraz z Panią Dyrektor Dorotą Kwaśniewską nasi goście wybrali się na wizytę do Urzędu Gminnego Miasta Rzgów. Mieli okazję uczestniczyć w rozmowie z panem burmistrzem Mateuszem Kamińskim.

Po wizycie udali się do pobliskiej straży pożarnej, gdzie mieli przyjemność siedzieć w wozie strażackim oraz poznać sprzęt pożarniczy.

Po piątkowych spotkaniach pożegnaliśmy gości z Turcji oraz wręczyliśmy im prezenty w postaci gotówki, która została zebrana przez naszą społeczność szkolną. Gotówka to pomoc dla osób poszkodowanych w trzęsieniach ziemi. Mamy nadzieję, że choć w małej mierze przyczyniliśmy się do poprawy warunków życia jednej z rodzin.